Kuvaus
Fiberlogy PETG CF
Fiberlogy PETG CF-filamentti yhdistää klassisen PETG:n lujuuden ja 10 % hiilikuitua, mikä parantaa huomattavasti jäykkyyttä ja mekaanisen rasituksen kestävyyttä. Tämän seurauksena Fiberlogy PETG CF:llä tehdyt tulosteet kestävät paremmin vaurioita, joten tämä filamentti on ihanteellinen valinta suunnitteluprojekteihin, koneenosien prototyyppeihin ja osiin, joiden on täytettävä korkeat tekniset vaatimukset.
Huolimatta edistyneistä teknisistä ominaisuuksistaan PETG CF on edelleen helppo tulostaa, mikä tarkoittaa, että se ei vaadi erikoislaitteita (lukuun ottamatta karkaistua suutinta) tai monimutkaista asennusta. Filamentti ei käpristy tulostuksen aikana, mikä takaa erinomaiset tulokset ja mittavakauden myös suurempia ja monimutkaisia malleja tulostettaessa.
PETG CF-tulosteissa on ainutlaatuinen hiilikuituviimeistely, joka antaa niille tyylikkään ja ammattimaisen ulkonäön, joka on ihanteellinen silloin, kun estetiikka on yhtä tärkeä kuin toiminnallisuus. Tämä yhdistelmä korkeaa suorituskykyä, estetiikkaa ja kohtuuhintaisuutta tekee PETG CF:stä erinomaisen valinnan ammattilaisille ja harrastajille, jotka etsivät materiaalia, jolla on poikkeukselliset ominaisuudet.
Sovellukset
Prototyypit: koneenosien toiminnalliset prototyypit, lyhytkestoiset tuotannot
Moottorit: varaosat, kahvat, suojukset, kotelot
Työkalut: työkalujen ja kokoonpanoinstrumenttien valmistus
Kuluttajatuotteet: kestäviä ja esteettisesti miellyttäviä tuotteita jokapäiväiseen käyttöön, mm. kahvat, kalusteet, koristeet
Fiberlogy PETG CF-ominaisuudet
lisääntynyt jäykkyys ja mekaaninen lujuus
korkea kemiallinen kestävyys
hiilikuitu viimeistely
alhainen kutistuminen
helppo tulostaa
Kuinka tulostaa PETG CF?
Seuraavat parametrit ovat vain suositeltuja tulostusasetuksia tälle materiaalille. Parhaan tulostuslaadun varmistamiseksi on tarpeen valita oikeat asetukset tietylle tulostimelle ja tulostusolosuhteille.
Suuttimen lämpötila 230-260°C
Pedin lämpötila 90°C
Suljettua kammiota ei tarvita
Tuuletin 0-25 %
Virtaus 95-105 %
Tulostusnopeus < 100 mm/s
Veto (suora) 2-3 mm
Sisäänveto (bowden) 3-5 mm
Vetonopeus 20-45 mm/s
Kuivausolosuhteet 60°C / 4h
1.75mm 750g
Huomautuksia: Vahvan kiinnittymisen ansiosta, ei suositella tulostamista suoraan pedin pintaan tai lasille. Tämä voi johtaa vaurioihin.